Poikkeamien inbox

Jokaista osastoa verrataan sen omaan edelliseen 12 kuukauteen. Ilmaisimet käyvät läpi viimeisen 4 viikon ensimmäiset isolaatit: resistenttien fenotyyppien rypäät, sentinellimikrobit (CPE, VRE), resistenssin nousut ja mikrobipiikit.

Poikkeamahistoria: osasto × viikko

valitse viikko nähdäksesi silloisen tilanteen
ED
GER
ICU
MED-A
MED-B
PHC-N
PHC-S
SURG
URO
2025-012025-042025-072025-102026-012026-042026-07
Kriittinen rypäs Varoitus Yksittäinen sentinellitapaus (CPE / VRE) Poikkeama näkyy 4 viikkoa, niin kauan kuin sen tapaukset ovat ikkunassa.

Tilanne 15.3.2026

0 kriittistä · 3 varoitusta

System-1-triage: 3 signaalia ylitti kynnyksen, joista 2 koskee samoja potilaita kuin rypäs ja on ryhmitelty sen alle.

#1 Varoitus Fenotyyppirypäs · Teho-osasto

MRSA-rypäs, Teho-osasto: 6 tapausta 4 viikossa

Havaittu 4 vk
6
Odotettu
0,1

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 6 tapausta 4 viikossa, kun osaston oma edellinen 12 kk skaalattuna 4 viikkoon antaa odotusarvoksi 0,1 (Poisson).
  2. 2 Kynnys: vähintään 3 tapausta ja p < 0,001 (varoitus) tai p < 0,00001 (kriittinen). p = 1,4 · 10⁻⁵.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    3 / 6
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 6 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    3.3.2026 – 15.3.2026

Ehdotus: Ilmoita infektioiden torjuntaan; tarkista käsihygienia ja kosketusvarotoimet; harkitse seulontaa.

6 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
3.3.2026P007806Staphylococcus aureusVeriavohoito / alkuvaihe
5.3.2026P002496Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
7.3.2026P003612Staphylococcus aureusHaavasairaala
9.3.2026P003563Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
13.3.2026P000066Staphylococcus aureusVerisairaala
15.3.2026P001299Staphylococcus aureusVerisairaala
#2 Varoitus Resistenssin nousu · Teho-osasto

Staphylococcus aureus: kefoksitiini (seulonta)-resistenssi 50 %, Teho-osasto

↳ Liittyy samaan rypääseen (samat potilaat)

Havaittu 4 vk
50 %
Perustaso 12 kk
1 %

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 50 % testatuista ensimmäisistä isolaateista resistenttejä (n=12), osaston perustaso 1 %.
  2. 2 Kynnys: nousu vähintään 20 %-yksikköä, ≥ 10 testattua, perustaso ≥ 30 isolaattia ja p < 0,0001. p = 5,3 · 10⁻⁸.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    3 / 6
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 6 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    3.3.2026 – 15.3.2026
6 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
3.3.2026P007806Staphylococcus aureusVeriavohoito / alkuvaihe
5.3.2026P002496Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
7.3.2026P003612Staphylococcus aureusHaavasairaala
9.3.2026P003563Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
13.3.2026P000066Staphylococcus aureusVerisairaala
15.3.2026P001299Staphylococcus aureusVerisairaala
#3 Varoitus Resistenssin nousu · Teho-osasto

Staphylococcus aureus: klindamysiini-resistenssi 50 %, Teho-osasto

↳ Liittyy samaan rypääseen (samat potilaat)

Havaittu 4 vk
50 %
Perustaso 12 kk
6 %

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 50 % testatuista ensimmäisistä isolaateista resistenttejä (n=12), osaston perustaso 6 %.
  2. 2 Kynnys: nousu vähintään 20 %-yksikköä, ≥ 10 testattua, perustaso ≥ 30 isolaattia ja p < 0,0001. p = 2,2 · 10⁻⁵.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    3 / 6
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 6 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    3.3.2026 – 15.3.2026
6 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
3.3.2026P007806Staphylococcus aureusVeriavohoito / alkuvaihe
5.3.2026P002496Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
7.3.2026P003612Staphylococcus aureusHaavasairaala
9.3.2026P003563Staphylococcus aureusHaavaavohoito / alkuvaihe
13.3.2026P000066Staphylococcus aureusVerisairaala
15.3.2026P001299Staphylococcus aureusVerisairaala
AEI · Tyks Laboratoriot × Mylab · JunctionX Turku. Synteettinen aineisto; EARS-Net-luvut: ECDC.