Poikkeamien inbox

Jokaista osastoa verrataan sen omaan edelliseen 12 kuukauteen. Ilmaisimet käyvät läpi viimeisen 4 viikon ensimmäiset isolaatit: resistenttien fenotyyppien rypäät, sentinellimikrobit (CPE, VRE), resistenssin nousut ja mikrobipiikit.

Poikkeamahistoria: osasto × viikko

valitse viikko nähdäksesi silloisen tilanteen
ED
GER
ICU
MED-A
MED-B
PHC-N
PHC-S
SURG
URO
2025-012025-042025-072025-102026-012026-042026-07
Kriittinen rypäs Varoitus Yksittäinen sentinellitapaus (CPE / VRE) Poikkeama näkyy 4 viikkoa, niin kauan kuin sen tapaukset ovat ikkunassa.

Tilanne 12.4.2026

1 kriittistä · 2 varoitusta

System-1-triage: 3 signaalia ylitti kynnyksen, joista 2 koskee samoja potilaita kuin rypäs ja on ryhmitelty sen alle.

#1 Kriittinen Fenotyyppirypäs · Teho-osasto

MRSA-rypäs, Teho-osasto: 7 tapausta 4 viikossa

Havaittu 4 vk
7
Odotettu
0,5

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 7 tapausta 4 viikossa, kun osaston oma edellinen 12 kk skaalattuna 4 viikkoon antaa odotusarvoksi 0,5 (Poisson).
  2. 2 Kynnys: vähintään 3 tapausta ja p < 0,001 (varoitus) tai p < 0,00001 (kriittinen). p = 1,6 · 10⁻⁶.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    7 / 7
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 7 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    18.3.2026 – 27.3.2026

Ehdotus: Ilmoita infektioiden torjuntaan; tarkista käsihygienia ja kosketusvarotoimet; harkitse seulontaa.

7 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
18.3.2026P000653Staphylococcus aureusVerisairaala
19.3.2026P000966Staphylococcus aureusHaavasairaala
22.3.2026P000250Staphylococcus aureusHaavasairaala
23.3.2026P000735Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P003440Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P006907Staphylococcus aureusVerisairaala
27.3.2026P001997Staphylococcus aureusHaavasairaala
#2 Varoitus Resistenssin nousu · Teho-osasto

Staphylococcus aureus: kefoksitiini (seulonta)-resistenssi 64 %, Teho-osasto

↳ Liittyy samaan rypääseen (samat potilaat)

Havaittu 4 vk
64 %
Perustaso 12 kk
9 %

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 64 % testatuista ensimmäisistä isolaateista resistenttejä (n=11), osaston perustaso 9 %.
  2. 2 Kynnys: nousu vähintään 20 %-yksikköä, ≥ 10 testattua, perustaso ≥ 30 isolaattia ja p < 0,0001. p = 1,2 · 10⁻⁵.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    7 / 7
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 7 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    18.3.2026 – 27.3.2026
7 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
18.3.2026P000653Staphylococcus aureusVerisairaala
19.3.2026P000966Staphylococcus aureusHaavasairaala
22.3.2026P000250Staphylococcus aureusHaavasairaala
23.3.2026P000735Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P003440Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P006907Staphylococcus aureusVerisairaala
27.3.2026P001997Staphylococcus aureusHaavasairaala
#3 Varoitus Resistenssin nousu · Teho-osasto

Staphylococcus aureus: klindamysiini-resistenssi 64 %, Teho-osasto

↳ Liittyy samaan rypääseen (samat potilaat)

Havaittu 4 vk
64 %
Perustaso 12 kk
12 %

Miksi hälytys laukesi

  1. 1 64 % testatuista ensimmäisistä isolaateista resistenttejä (n=11), osaston perustaso 12 %.
  2. 2 Kynnys: nousu vähintään 20 %-yksikköä, ≥ 10 testattua, perustaso ≥ 30 isolaattia ja p < 0,0001. p = 6,4 · 10⁻⁵.
  • Sairaalasyntyiset (hoitopäivä ≥ 3)
    7 / 7
  • Identtinen herkkyysprofiili
    6 / 7 mahdollinen yhteinen kanta
  • Tapaukset välillä
    18.3.2026 – 27.3.2026
7 tapausta
PäiväPotilasMikrobiNäyteAlkuperä
18.3.2026P001007Staphylococcus aureusHaavasairaala
18.3.2026P000653Staphylococcus aureusVerisairaala
19.3.2026P000966Staphylococcus aureusHaavasairaala
22.3.2026P000250Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P003440Staphylococcus aureusHaavasairaala
25.3.2026P006907Staphylococcus aureusVerisairaala
27.3.2026P001997Staphylococcus aureusHaavasairaala
AEI · Tyks Laboratoriot × Mylab · JunctionX Turku. Synteettinen aineisto; EARS-Net-luvut: ECDC.